Inicijative za ekonomsko osnaživanje žena
Objavljeno: 25.05.2022. Izvor: Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizmaVlada Crne Gore se snažno zalaže za rodnu ravnopravnost koji u svojoj suštini podrazumijeva postojanje jednakih mogućnosti za žene, muškarce i osobe drugačijih rodnih identiteta koji treba da doprinesu kulturnom, političkom, ekonomskom i socijalnom napretku, kao i da imaju jednake mogućnosti da uživaju sve koristi i dobrobiti od napretka jedne zajednice.
Rodna ravnopravnost nije samo pitanje socijalne pravde, već neophodan preduslov za održivi razvoj i društvenu koheziju. Naročito podvlačimo opredjeljenje Vlade Crne Gore je da kroz podršku ženskom preduzetništvu, pruži snažan, institucionalni doprinos postizanju ciljeva održivog razvoja i izgradnji demokratskog društva koje počiva na rodnoj ravnopravnosti, društvenoj odgovornosti i inkluzivnoj korporativnoj kulturi.
Naslijeđeni problemi nezavidne uloge žena u društvu
Imajući u vidu karakter ukupnog razvoja Crne Gore, može se zaključiti da žene dijele tranzicionu sudbinu velike većine građana Crne Gore u smislu velike nezaposlenosti, neravnomjernog raspoređivanja novostvorene vrijednosti, većinski su dio nezaposlene populacije, rade na slabije plaćenim poslovima I koncentracija kapitala u rukama pojedinaca praktično ne prepoznaje ženski rod.
Dodatno, uslovi za razvoj preduzetništva još uvijek su nepovoljniji za žene nego za muškarce. Pored opisanog naslijeđenog stanja, jedan od glavnih razloga žene u velikom broju slučajeva nemaju imovinu koju bi mogle založiti kao kolateral za kredite kod poslovnih banaka i Investiciono razvojnog fonda.
Rodna neravnopravnost se ispoljava kroz nedovoljnu političku participaciju žena, ekonomsku nejednakost, neravnopravnu podjelu obaveza u porodici i sličnih društvenih pojava uprkos tome što žene čine većinu stanovništva dok žene sa visokim obrazovanjem u Crnoj Gori čine većinu u odnosu na muškarce. Ipak, žene su manje radno aktivne od muškaraca i čine većinu nezaposlenih.
Zbog navedenog, kontinuirana i inovirana podrška ženama preduzetnicama je imperativ za Vladu Crne Gore i u tom pravcu su dograđene postojeće politike i aktivnosti koje za cilj imaju veći angažman žena u ekonomskim sferama crnogorskog društva.
Poboljšan pristup problematici ženskog preduzetništva
Integracija rodnog aspekta implementirana je u brojne aktivnosti Ministarstva ekonomskog razvoja, što pokazuje Program za unapređenje konkurentnosti privrede i Programski okvir za razvoj klastera, dok je ekonomsko osnaživanje žena posebno targetirano i kroz Strategiju za razvoj ženskog preduzetništva, koja za cilj ima obezbjeđivanje podsticajnog poslovnog ambijenta, sistemsku, programsku i institucionalnu podršku za žene preduzetnice dok se njenom realizacijom teži se jačanju konkurentnosti ženskog preduzetništva i definisanju efektivne javne politike koja promoviše i podržava žensko preduzetništvo.
Uloga Portala za podršku malim i srednjim preduzećima
Program unapređenja konkurentnosti privrede za 2022. godinu posebnu pažnju poklanja ženskom preduzetništvu uz povećanu podršku kompanijama koje su u vlasništvu žena, čiju sadržinu upravo možete naći i na SAP portalu, koji predstavlja jedinstvenu kontakt tačku za mikro, mala i srednja preduzeća (Single Access Point for SMEs)“, koji se sprovodi uz kofinansiranje Evropske unije i Vlade Crne Gore a realizuje ga EBRD.