Portal za podršku malim i srednjim preduzećima

Održivi turizam

Objavljeno: 24.05.2022. Izvor: Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma
Održivi turizam

2016. godine usvojena je Nacionalna strategija održivog razvoja do 2030. godine, koja predstavlja dugoročnu razvojnu strategiju Crne Gore, kojom se definišu rješenja za održivo upravljanje sa četiri grupe nacionalnih resursa - ljudskim, društvenim, prirodnim i ekonomskim, kao prioriteti ukupnog održivog razvoja crnogorskog društva.

Princip održivosti obuhvata ekološke, ekonomske i socio-kulturne aspekte razvoja turizma, pa je važno uspostaviti i održavati ravnotežu između ove tri dimenzije.

Prema Svjetskoj turističkoj organizaciji Ujedinjenih nacija (UNWTO) održivi turizam treba da teži da obezbijedi:

  • optimalno korišćenje resursa životne sredine;

  • poštovanje socio-kulturnih autentičnosti zajednica domaćina, očuvanje njihovog kulturnog nasljeđa i tradicionalnih vrijednosti uz međukulturalno razumijevanje i toleranciju;

  • osigura održive, dugoročne ekonomske aktivnosti, pružajući socio-ekonomske koristi koje su pravedno raspoređene, uključujući stabilno zapošljavanje i mogućnosti za sticanje prihoda i socijalne usluge za zajednice domaćina, a doprinoseći smanjenju siromaštva.

Podsticanje održivog turističkog razvoja je kontinuiran proces u koji je neophodno uključiti sve nosioce aktivnosti u društvu, i kreatore politike ali i sve druge subjekte, pa i same turiste. Važno je pratiti ovaj proces, ali i aktivno podizati svijest o značaju održivosti u sektoru.

Jedan od trendova u turizmu, koji može doprinijeti održivosti je "Slow turizam"/"Spori turizam". Za turiste koji teže relaksaciji i usporavanju svakodnevnog tempa, ovo je interesantan odabir. Cilj je da turističke posjete budu realizovane van ključnih turističkih lokaliteta, te da turizam nakon pandemija COVID-19 bude "sporiji i pametniji".

“Slow turizam” predstavlja odgovor na masovni turizam, a istovremeno i koncept kako provesti zdrav odmor.

Ovaj koncept se podjednako može odnositi na vikend u nekom gradu, kao i na duži boravak negdje u planinama ili na obali, dok god je tempo sporiji i umjereniji nego ranije.

Potvrda interesovanja za ovom vrstom turističke ponude nalazi se u istraživanjima NTO “Guest survey 2017” i “Istraživanju o stavovima i potrošnji turista u Baru u 2019. godini”, TO Bar, a prema kojima su pasivni odmor i uživanje, kao i uživanje u gastronomiji, dva od tri glavna motiva za odmor.

Navedeno ukazuje na percepciju Crne Gore kao odmorišne turističke destinacije, što ujedno predstavlja dobar osnov za razvoj slow /sporog turizma na pojedinim lokalitetima.

Slične objave

PreduzetništvoVodiči i informacije

VODIČ kroz principe QMS-a za mikro, mala i srednja preduzeća u Crnoj Gori

30.07.2024.
Vodiči i informacije

Inovativna poslovna misija za MSP u Japanu 2024!

02.07.2024.