Održivi turizam
Objavljeno: 24.05.2022. Izvor: Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma2016. godine usvojena je Nacionalna strategija održivog razvoja do 2030. godine, koja predstavlja dugoročnu razvojnu strategiju Crne Gore, kojom se definišu rješenja za održivo upravljanje sa četiri grupe nacionalnih resursa - ljudskim, društvenim, prirodnim i ekonomskim, kao prioriteti ukupnog održivog razvoja crnogorskog društva.
Princip održivosti obuhvata ekološke, ekonomske i socio-kulturne aspekte razvoja turizma, pa je važno uspostaviti i održavati ravnotežu između ove tri dimenzije.
Prema Svjetskoj turističkoj organizaciji Ujedinjenih nacija (UNWTO) održivi turizam treba da teži da obezbijedi:
optimalno korišćenje resursa životne sredine;
poštovanje socio-kulturnih autentičnosti zajednica domaćina, očuvanje njihovog kulturnog nasljeđa i tradicionalnih vrijednosti uz međukulturalno razumijevanje i toleranciju;
osigura održive, dugoročne ekonomske aktivnosti, pružajući socio-ekonomske koristi koje su pravedno raspoređene, uključujući stabilno zapošljavanje i mogućnosti za sticanje prihoda i socijalne usluge za zajednice domaćina, a doprinoseći smanjenju siromaštva.
Podsticanje održivog turističkog razvoja je kontinuiran proces u koji je neophodno uključiti sve nosioce aktivnosti u društvu, i kreatore politike ali i sve druge subjekte, pa i same turiste. Važno je pratiti ovaj proces, ali i aktivno podizati svijest o značaju održivosti u sektoru.
Jedan od trendova u turizmu, koji može doprinijeti održivosti je "Slow turizam"/"Spori turizam". Za turiste koji teže relaksaciji i usporavanju svakodnevnog tempa, ovo je interesantan odabir. Cilj je da turističke posjete budu realizovane van ključnih turističkih lokaliteta, te da turizam nakon pandemija COVID-19 bude "sporiji i pametniji".
“Slow turizam” predstavlja odgovor na masovni turizam, a istovremeno i koncept kako provesti zdrav odmor.
Ovaj koncept se podjednako može odnositi na vikend u nekom gradu, kao i na duži boravak negdje u planinama ili na obali, dok god je tempo sporiji i umjereniji nego ranije.
Potvrda interesovanja za ovom vrstom turističke ponude nalazi se u istraživanjima NTO “Guest survey 2017” i “Istraživanju o stavovima i potrošnji turista u Baru u 2019. godini”, TO Bar, a prema kojima su pasivni odmor i uživanje, kao i uživanje u gastronomiji, dva od tri glavna motiva za odmor.
Navedeno ukazuje na percepciju Crne Gore kao odmorišne turističke destinacije, što ujedno predstavlja dobar osnov za razvoj slow /sporog turizma na pojedinim lokalitetima.