Portal za podršku malim i srednjim preduzećima

Inkluzivni turizam

Objavljeno: 24.05.2022. Izvor: Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma
Inkluzivni turizam

Pandemija COVID-19 imala je ogroman uticaj na sve segmente društva i ekonomije. Pogođene su i razvijene i ekonomije u razvoju, a cijela situacija se ponajviše negativno odrazila na marginalizovane grupe i najugroženije stanovništvo.

Inkluzivni turizam predstavlja tendenciju da turizam bude pristupačan svima, da svi ljudi, bez razlike, imaju pravo da uživaju u turističkim iskustvima.

Ovaj oblik turizma je prilagođen osobama kao što su: one s invaliditetom, starije osobe, osobe sa hroničnim zdravstvenim problemima, osobe sa akutnim bolestima i roditelji s malom djecom, ženama, mladima…kako bi svi imali jednake mogućnosti pristupa turističkim uslugama.

Takođe, u skladu sa konceptom inkluzivnog turizma i rasta, koji prema Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) predstavlja "ekonomski rast koji je pravedno raspoređen u društvu i stvara mogućnosti za sve", treba više pažnje posvetiti i zapošljavanju mladih i žena, osoba sa posebnim potrebama, predstavnika manjina, i sl.

Veoma je važno predvidjeti uključivanje mladih kroz primjenu programa “Garancije za mlade” koji je pokrenula Evropske komisija kako bi sve osobe mlađe od 30 godina dobile kvalitetnu ponudu za: posao, mogućnost daljeg školovanja, stažiranje ili pripravnički staž, a u roku od četiri mjeseca od završetka formalnog obrazovanja ili gubitka radnog mjesta. Crna Gora ima mogućnost finansijske podrške za ovaj program kroz Ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan iz oktobra 2020. godine.

U oktobru 2021. godine EK je pokrenula prvu fazu procesa koje će dovesti do formulisanja plana implementacije u svim zemljama Zapadnog Balkana do juna 2022. godine. S obzirom da je turizam jedna od strateških grana ekonomskog razvoja Crne Gore, a imajući u vidu principe Programa, mladi ljudi će imati mogućnost da se osposobljavaju, obrazuju ili usavršavaju za zanimanja koja su tražena na tržištu rada. Time će se dodatno podstaći i pružiti podršku za zapošljavanje domaće radne snage uz veću inkluziju mladih.

U kontekstu podrške zapošljavanju žena u sektoru, veoma je važno postojanje podsticaja ženskom preduzetništvu, a posebno je značajno usvajanje Strategije za razvoj ženskog preduzetništva u Crnoj Gori za period 2021-2024. godine

Strategija predstavlja mehanizam za jačanje učešća žena u preduzetništvu, pa i u sektoru turizma i ugostiteljstva. Formulisanje podsticajnih mjera u ovom segmentu je siguran put ka boljoj inkluziji žena.

Značaj koncepta prema kojem turizam treba biti inkluzivan, potvrdila je i Svjetska turistička organizacija Ujedinjenih nacija (UNWTO), pa je tema Svjetskog dana turizma 2021. godine bila "Turizam za inkluzivni rast".

Slične objave

Više oblastiVodiči i informacije

Aplicirajte za bespovratna sredstva kroz EU projekat "EENergy"

13.02.2024.
Više oblastiVodiči i informacije

Poslovni susreti tokom sajma građevinarstva MEGRA 2024

13.02.2024.