Portal za podršku malim i srednjim preduzećima

Turistički klaster 6: Glavni grad sa Centralnom regijom

Objavljeno: 05.06.2022. Izvor: Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma
Podgorica
Sadržaj:
Karakteristike
Vizija razvoja klastera
Investicije, prostor, hotelski standardi i infrastruktura
Turistički proizvod

Karakteristike

Glavni grad Podgorica je grad koji se odlikuje harmonijom tradicionalnih i modernih arhitektonskih stilova, te skladom u spoju starog i novog. Glavni grad Crne Gore i njegova bogata kulturna baština - Stara Varoš i Sahat kula, arheološki lokaliteti Duklja i Medun, kao i prirodne atrakcije, kao što su kanjoni rijeka Morače i Cijevne, zatim kampovanje, rekreacije i planinarenja u Kučkim planinama, obilazak panoramske rute “Krug oko Korita” i vidikovaca predstavljaju glavnu turističku ponudu Glavnog grada. Pored navedenog, krstarenje Skadarskim jezerom, posmatranje ptica, jezerskih pejzaža, posjeta brojnim autentičnim selima ovog područja i raznovrsna eno i gastro ponuda, koja predstavlja spoj mediteranske i kontinentalne nacionalne kuhinje i bogate vinske riznice autohtonih vina vrhunskog kvaliteta, predstavljaju dio kvalitetne ponude.

Danilovgrad je kao destinacija prepoznat po manastirima Ostrog i Ždrebaonik, po relativno očuvanoj arhitekturi užeg gradskog jezgra sa specifičnim starim balkonima, jedinoj Umjetnička koloniji u Crnoj Gori sa zavidnim brojem skulptura, Zavičajnim muzejem, Spuškom tvrđavom i Martiničkom gradinom, te rijekom Zetom sa brojnim plažama, koja je proglašena parkom prirode. Jednu od turističkih atrakcija predstavlja i Farma magaraca u Martinićima, koja je za kratko vrijeme privukla pažnju ne samo domaćih, već i velikog broja stranih medija. Na rijeci Zeti nalazi se više mostova iz različitih vremenskih perioda, koji svjedoče o bogatoj istoriji minulih vremena.

Tuzi imaju dobar geografski položaj i prirodna bogatstva, udaljeni su od morske obale cca. 40 km, a od susjedne Albanije cca. 14 km. Imaju izlaz na Skadarsko jezero, rijeku Cijevnu, te se prostiru na dijelu Ćemovskog polja. Potvrda kulturno-istorijskog značaja je dokaz da je ovo područje bilo naseljeno još u neolitu. Nalazi se na starom rimskom putu ka Skadru, a u vrijeme Ilira naseljavali su ga Labeati. Na području Tuzi postoje ostaci iz perioda vladavine Ilira, Rimljana, Osmanlija, kao i ostaci rano-hrišćanskih crkava.

Vizija razvoja klastera

Klaster Glavni grad sa Centralnom regijom koju čine Glavni grad Podgorica, opštine Danilovgrad i Tuzi predstavlja destinacije izletničkog, eno-gastronomskog, MICE, vjerskog, ali i porodičnog turizma. 

Investicije, prostor, hotelski standardi i infrastruktura

Prostor i investicije

Podgorica

Prostorna vizija razvoja Glavnog grada Podgorice jeste zaštita, nadgradnja i razvoj kvalitetne strukture grada i urbane regije.

Teritoriju Podgorice možemo podijeliti na južnu, centralnu i sjevernu zonu. Južna zona obuhvata predio Skadarskog jezera sa zaleđem i velikim potencijalom za razvoj različitih vidova turizma, kao i razvojnim programom turističkih kapaciteta na područjima Vranjine, Plavnice i Podhuma, a prepoznaje se veliki potencijal kada je u pitanju razvoj vinskog turizma.

Centralna zona obuhvata prostor planskog područja grada sa potencijalom da postane kongresni centar, uz adekvatan razvoj većih hotelskih kapaciteta, prije svega hotela sa 4* i 5*, kao i širenje mreže manjih hotelskih objekata u gradskom jezgru. Sjeverna zona obuhvata prostor brda - Ljevorječko područje, Bratonožići, Piperi, Malesija i Kuči, koji pripadaju zaštićenim područjima (planinskog vijenca Komovi i kanjona rijeke Cijevne) i u ovom dijelu moguć je razvoj eko-turizma, planinarenje i zimske sportsko-rekreativne aktivnosti, dok šire rekreativno područje obuhvata Žijevo i Korita.

Osnovni pravci uređenja integralne turističke ponude u Glavnom gradu su bolja iskorišćenost postojeće materijalne osnove, povećanje kapaciteta i kvaliteta postojeće infrastrukture, uređenje grada i zaštita Skadarskog jezera i vodotoka Morače, Zete, Ribnice, Cijevne i Sitnice, vrjednovanje kulturnih dobara u turističkoj ponudi, unapređenje kulturno-zabavnog i sportskog sadržaja, uređenje izletišta, vrijednih prirodnih ambijenata i drugih turističkih lokacija.

Veruša je naselje koje se nalazi na pola starog puta između Podgorice i Kolašina, na 1.216 metara nadmorske visine i odavno je prepoznata kao izletište podgoričana, međutim zbog jako slabe infrastrukturne povezanosti Veruše sa Podgoricom (stari put Mateševo-Veruša–Kolašin) broj posjetilaca je relativno nizak. Shodno tome, Veruša kao kvalitetan turistički centar će dobiti na značaju nakon otvaranja novog auto puta do Kolašina, kada će se na Veruši u punoj mjeri turistički valorizovati svi njeni potencijali kao planinske-zelene oaze uz razvoj sportsko rekreativnog, porodičnog i izletičnog turizma, ne samo za Podgoricu već i za primorske opštine. Takođe, područje Veruše je veoma pogodno i za različite zimske aktivnosti, uz neophodnost unapređenja kvaliteta odmarališta za djecu, tradicionalno prepoznatog za korišćenje odmora tokom zimskih i ljetnjih školskih odmora.

Danilovgrad

Pozicioniranje opštine Danilovgrad, shodno planskoj dokumentaciji je destinacija koju karakteriše održivi turizam, gdje svi oblici ponude za razvoj turizma na prostoru Opštine moraju imati ekološku komponentu, kao jednu od najvažnijih turističkih ponuda. Ključna osobina turističke ponude, osim duhovne baštine, bazira se na prirodnim ljepotama i aktivnostima u prirodi, prije svega u ruralnim sredinama, planinskim izletištima i planinskim katunima, ili kombinacijom svih ovih vrijednosti. Ruralni (seoski) turizam, u svemu tome, ima ili će imati značajan udio, kroz različite nivoe usluga i programa kao što su: agro–turizam, etno–turizam, eko–turizam, lovni i sportsko-rekreativni turizam, izletnički i zdravstveni turizam, kulturni turizam i dr.

Potrebno je stvarati uslove za izgradnju smještajnih kapaciteta, naročito hotelskih, kategorije 3, 4 i 5 zvjezdica, koji opštini Danilovgrad nedostaju. Trenutno opština raspolaže sa 3 hotela od kojih je jedan van gradskog jezgra.

Potrebno je stvarati planske preduslove za razvoj eko-turizma, jer opština Danilovgrad zahvaljujući svojoj klimi i geografskom položaju, ali i prirodnim vrijednostima, ima sve preduslove za razvoj ove grane turizma.

Tuzi

Turističku ponudu opštine Tuzi neophodno je posmatrati kroz integrisanu ponudu šire zone, koja se prostire i teritorijom susjednih opština, sa ciljem stvaranja prepoznatljivog turističkog proizvoda, većeg broja turističkih programa, aktivnosti ili vidova turizma, kao razvojem prekograničnih projekata u oblasti turizma sa Albanijom.

Sa aspekta nivoa mobilnosti turista ovo područje ima potencijal za razvoj tranzitnog turizma, imajući u vidu da kroz opštinu prolazi magistralni put Podgorica – Tuzi – granični prelaz Božaj, koji povezuje Crnu Goru sa Albanijom, kao i put Podgorica - Gusinje preko Albanije, koji povezuje Sjever i Jug Crne Gore.

Razvijati ruralni turizam koji je vezan uz ambijent sela i njegovu užu okolinu, te sve njegove aktivnosti (poljoprivreda, manifestacije, gastronomija, folklor, etnologija i ostale aktivnosti) su komponente ruralnog turizma. Opština Tuzi ima očuvanu prirodu i široku paletu prehrambenih proizvoda, kao i neiskorišćene seoske kapacitete koji se mogu povezati u jednu uspješnu priču.

Jedna od značajnih potencijala za razvoj turizma je valorizacija pristaništa Podhum, gdje je moguće, u saradnji sa mještanima i kroz edukaciju svih ključnih subjekata napraviti turistički proizvod. U blizini se nalazi rezervat „Pančeva oka“, mjesto za posmatranje pelikana, što predstavlja svojevrsnu atrakciju. Iznad pristaništa nalazi se registrovana pješačka staza sa koje se vidi Lovćen, Rumija, Prokletije, Albanija i Podgorica.

Na teritoriji opštine Tuzi postoje potencijali za razvoj različitih oblika turizma kao što su:

  • Izletnički turizam - rijeka Cijevna sa svojim kanjonom i vodopadom “Nijagara”, kod Kuće Rakića, visine oko deset metara, jedno od najpopularnijih gradskih izletišta tokom ljetnjih mjeseci. Kako se radi o kanjonu koji je na većini lokacija i dalje netaknut, postoje potencijali za razvoj turizma baziranog na ribolovu, biciklizmu i šetnji. Takođe, potencijalne lokacije koje se izdvajaju za izletnički turizam su Vitoja, Podhum i druga popularna izletišta.
  • Eno-turizam (vinski turizam), kao podvrsta gastronomskog turizma, je zastupljen kroz aktivnosti kompanije a.d. „Plantaže 13. jul“, a odnosi se na posjetu vinogradima i vinarijama, degustaciju vina i gastronomskih specijaliteta. Na području opštine Tuzi se nalazi vinski podrum „Šipčanik na prosječnoj dubini od preko 30 metara ispod zemlje, u obliku tunela dužine 356 metara, a prostire se na 7000 m2. Obilazak ovog podruma je neizostavni dio turističkog programa „Vinski put“. U okviru vinskog turizma moguće je uključivanje i malih privatnih vinarija sa ovog područja.
  • Kulturni turizam - brojna kulturna dobra pružaju odlične uslove za prezentaciju kulturno-istorijskog turizma. Kulturni turizam obuhvata više segmenata kao što su: vjerski, festivalski, folklorni, kulturni turizam povezan sa kulturno-istorijskim nasljeđem, kao i nematerijalni kulturni turizam.
  • Manifestacioni /turizam događaja - karneval u Tuzima.

Standardizacija i unifikacija objekata

U cilju kreiranja imidža gradskih opština, a kroz definisane programe privatno – javnog partnerstva (npr. „novo lice grada“) potrebno je raditi na osvježenju fasada objekata u urbanom dijelu grada, pritom standardizovati rješenja kroz upotrebu materijala i boja koji su estetski prihvatljivi, neutralni i uklopivi sa okolinom.

Neophodno je raditi na usklađivanju novih i rekonstruisanih zgrada pritom poštujući planom definisane standarde koji upućuju na dobro promišljenu arhitekturu urbanih struktura.

Van urbanih zona objekte graditi u tradicionalnom stilu, kombinujući izuzetnu estetiku i funkcionalnost u cilju postizanja potpune unifikacije dizajna enterijera i spoljnjeg prostora.

Na nivou lokalnih samouprava targetirati najstarije građevine koje imaju kulturnu i istorijsku vrijednost, kao i građevine u kojima su živjele ili boravile značajne istorijske ličnosti i iste zaštititi, revitalizovati i turistički valorizovati, naročito u Glavnom gradu Podgorica.

Potrebno je kreirati projektne aktivnosti kroz različite programe podrške u cilju povezivanja turizma i poljoprivrede, malog biznisa i preduzetništva. Razvoj ruralnog turizma u okolini urbanih cjelina Podgorice, Danilovgrada, Nikšića i Tuzi.

Hotelski standardi

U gradskim zonama potrebno je težiti hotelskoj ponudi kategorije 4 i 5 zvjezdica sa dodatnim sadržajima.

U ostalim zonama, hotelska ponuda bi trebala da bude kategorije 3-5 zvjezdica, koji će biti otvoreni tokom cijele godine. Pored hotelskih kapaciteta, potrebno je u naseljima i selima van grada podsticati razvoj seoskih domaćinstava.

Potrebno je raditi na povećanju standarda postojećih smještajnih kapaciteta i unapređenju kvaliteta usluge u sektoru turizma.

Infrastruktura

Preduslov ravnomjernog, kvalitetnog i dugoročno održivog razvoja je i razvoj i unapređenje saobraćaja i ukupne infrastrukture predmetne zone. Posebnu pažnju je potrebno posvetiti razvoju nedovoljno razvijene vodovodne mreže i sistema za odvod otpadnih voda (fekalna i atmosferska kanalizacija), nedovoljne pokrivenosti kanalizacionom mrežom, lokalnih puteva u ruralnim područjima i slaboj povezanosti seoskih područja sa gradskim jezgrom.

Potrebno je raditi na poboljšanju neodgovarajuće i izgradnji nedostajuće saobraćajne mreže, naročito sekundarne mreže saobraćajnica (pristupne ulice, parkirališta i sl.). Suzbiti uzurpaciju javnog i privatnog dobra kroz privremene objekte, koji se grade na trotoarima, zelenim i parkovskim površinama, koji onemogućavaju bezbjedno kretanje pješaka i onemogućava planiranje površina za kretanje za osobe sa posebnim potrebama.

Turistički proizvod

Glavni turistički proizvod

  • MICE turizam;

  • Proizvod koji počiva na aktivnom turizmu - pješačenje, planinarenje, biciklizam i sl;

  • Ruralni turizam;

  • Zaštićene zone;

  • Kulturni turizam - muzeji, vjerski objekti, arheološka nalazišta, autentična arhitektura;

  • Gastro-eno turizam.

Potporni turistički proizvod

  • Manifestacioni turizam;

  • Ribolovački i sportsko-ribolovački turizam;

  • Izletnički turizam;

  • Avanturistički turizam i dr.

Slične objave

PreduzetništvoVodiči i informacije

VODIČ kroz principe QMS-a za mikro, mala i srednja preduzeća u Crnoj Gori

30.07.2024.
Vodiči i informacije

Inovativna poslovna misija za MSP u Japanu 2024!

02.07.2024.