Portal za podršku malim i srednjim preduzećima

Turistički klaster 3: Budvanska rivijera

Objavljeno: 05.06.2022. Izvor: Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma
Budva
Sadržaj:
Karakteristike
Vizija razvoja klastera
Investicije, prostor, hotelski standardi i infrastruktura

Karakteristike

Budvanska rivijera je jedno od najstarijih naselja na Jadranu, a prepoznata je po lijepim plažama, visoko-kvalitetnim hotelima i smatra se metropolom turizma u Crnoj Gori. Budvansku rivijeru čine opština Budva i turističko mjesto Petrovac. Najprepoznatljiviji simboli ponude Budvanske rivijere su, u domenu kulturnih atrakcija, Stari grad sa sakralnim objektima, Muzej grada sa arheološkom i etnografskom postavkom i Rimski mozaici u Petrovcu, a kad je riječ o prirodnim atrakcijama poluostrvo Sveti Stefan, ostrvo Sveti Nikola, Miločerski park i plaže, od kojih je najduža Slovenska plaža. Sem po kupališnom turizmu, Budva je prepoznata i po velikom broju manifestacijama, ali i po noćnom životu, zbog čega privlači veliki broj mladih turista.

Takođe, na Budvanskoj rivijeri postoji veliki broj visokokvalitetnih hotela, od kojih neki posluju pod poznatim svjetskim brendovima, posjeduju MICE i spa&wellness sadržaje. Povezana je magistralnim putem sa aerodromom Tivat, ali i sa Glavnim gradom i aerodromom Podgorica, te Lukom Bar, što je čini dobro pozicioniranom turističkom destinacijom.

Vizija razvoja klastera

Budvanska rivijera - jedinstvena destinacija sa visokokvalitetnim hotelima sa razvijenom MICE i spa&wellness ponudom, koja privlači turiste tokom cijele godine, sa tipičnom mediteranskom gastro ponudom, te manifestacijama i koncertima tokom cijele godine, ali i organizovanom ponudom kulturnog turizma.

Investicije, prostor, hotelski standardi i infrastruktura

Prostor i investicije

  • Pozicioniranje opštine Budva kao savremene, razvijene lokalne zajednice i primamljive turističke destinacije u regionu oslanjajući se na bogato kulturno-istorijsko nasljeđe i prirodne resurse, koji zadovoljavaju raznovrsna interesovanja posjetilaca;

  • Kroz PUP opštine Budva potrebno preispitati princip planiranja objekata većih od četiri etaže uz Slovensku plažu, jer se na taj način blokiraju vizure prema moru. Takođe, prilikom planiranja prostora voditi se principom opšteg dobra društva;

  • Planirati što veći broj javnih uređenih prostora, koji će rasteretiti trenutnu preizgrađenost u njenoj gradskoj zoni;

  • Zaustaviti neformalno širenje naselja Rafailovići i sanaciono djelovati za već postojeća neformalna naselja, kako bi se riješila komunalna opremljenost, saobraćajna mreža, poboljšao kvalitet života i ekološki standardi. Potrebno je riješiti problem nedovoljno razvijenog sistema za selektivno odlaganje otpada, sanirati veliki broj odlagališta komunalnog i građevinskog otpada;

  • Maksimalno iskorišćavanje brownfield lokacija, kao i stručna analiza opravdanosti eventualnih greenfield investicija (Buljarica i Jaz).

  • Nastaviti aktivnosti u cilju turističke valorizacije započetih investicionih projekata hotel „Crystal rivijera“ u Petrovcu i hotel „As“ u Perazića Dolu, kao i lokaliteta hotela „Kraljičina plaža“ u Miločeru.

Standardizacija i unifikacija objekata

U cilju kreiranja imidža opštine Budva, a kroz definisane programe privatno – javnog partnerstva (npr. „novo lice grada“) raditi na osvježenju fasada objekata u urbanom dijelu grada, standardizovati rješenja kroz upotrebu materijala i boja koji su estetski prihvatljivi, neutralni i uklopivi sa okolinom.

Raditi na usklađivanju novih i rekonstruisanih zgrada poštujući planom definisane standarde koji upućuju na dobro promišljenu arhitekturu urbanih struktura, koja vješto kombinuje lokalnu tradiciju sa elementima moderne arhitekture. Objekte graditi u mediteranskom stilu, kombinujući izuzetnu estetiku i funkcionalnost u cilju postizanja potpune unifikacije dizajna enterijera i spoljnjeg prostora.

Na nivou lokalnih samouprava targetirati najstarije građevine koje imaju kulturnu i istorijsku vrijednost, kao i građevine u kojima su živjele ili boravile značajne istorijske ličnosti i iste zaštititi, revitalizovati i turistički valorizovati.

Kreirati projektne aktivnosti na lokalnom nivou, kroz različite programe podrške formulisane od strane lokalne turističke organizacije, a u cilju povezivanja turizma i poljoprivrede, malog biznisa i preduzetništva. Razvoj ruralnog turizma u zaleđu urbane cjeline Budve je potrebno snažno podržati od strane nadležnih organa na državnom i lokalnom nivou.

Hotelski standardi

U prvoj liniji do mora težiti hotelskoj ponudi kategorije 4 i 5 zvjezdica, sa raznovrsnim dodatnim sadržajima;

U zoni zaleđa hotelska ponuda bi trebala da bude kategorije 3-5 zvjezdica, koji će biti otvoreni tokom cijele godine. Za nove hotele, naročito u dijelu koji su van urbane matrice grada, prilikom izgradnje hotela potrebno je poštovati kriterijum da se za jednu smještajnu jedinicu obezbijedi 100 m2 zelenih površina;

Potrebno je raditi na povećanju standarda postojećih smještajnih kapaciteta i unapređenju kvaliteta usluge u sektoru turizma.

Infrastruktura

Potrebno je realizovati aktivnosti na:

  • Poboljšanju postojeće i izgradnji nedostajuće komunalne infrastrukture;

  • Zaštiti životne sredine koja je u proteklom periodu naročito narušena usljed prekomjernih građevinskih aktivnosti, loše primjene tj. implementacije urbanističkih planova, zatim nedostatka planske dokumentacije, neuvažavanja posebnih kriterijuma za zaštitu životne sredine u planiranju, kao i usljed neplanskog korišćenja prostora i zauzimanja građevinskog zemljišta;

  • Poboljšanju postojeće i izgradnji nedostajuće saobraćajne mreže, naročito sekundarne mreže saobraćajnica uz suzbijanje uzurpacije javnog i privatnog dobra kroz izgradnju privremenih objekata.

Slične objave

Više oblastiVodiči i informacije

Privremeno zatvaranje Programske linije za podršku malim ulaganjima

24.04.2024.
Više oblastiVodiči i informacije

Aplicirajte za bespovratna sredstva kroz EU projekat "EENergy"

13.02.2024.